Pompa ciepła

Ciepła pompa używa technologii podobnej do tej, którą znajdziesz w lodówce lub klimatyzatorze. Wydziela ciepło z źródła, takiego jak otaczające powietrze, energia geotermalna zgromadzona w ziemi lub pobliskie źródła wody lub ciepło odpadowe z fabryki. Następnie wzmacnia i przesyła to ciepło tam, gdzie jest potrzebne.

Zalety ciepłych pomp:

  1. OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW PALIW KOPALNYCH

Jeśli twój dom jest obecnie ogrzewany za pomocą paliw kopalnych, takich jak gaz, olej lub LPG, to przejście na ciepłą pompę oznacza, że nie będziesz już musiał zamawiać tych paliw, co pozwoli ci na bardziej zrównoważone ogrzewanie domu. Możesz więc cieszyć się brakiem tych kosztów paliwowych do opłacania co miesiąc, ponieważ twoje rachunki za gaz nie będą już wyższe!

  1. CIEPŁE POMPY SĄ BARDZO WYDAJNE

Gdy ciepła pompa powietrza jest zainstalowana i skonfigurowana prawidłowo, są to bardzo wydajne urządzenia, maksymalizujące produkcję w stosunku do zużytej energii. Na przykład pompa ciepła powietrza Grant Aerona³ o mocy 6 kW produkuje 6 kW przy wartości SCOP wynoszącej 4,62, gdy jest testowana przy niskiej temperaturze i w warunkach klimatycznych o średniej temperaturze (SCOP odnosi się do efektywności pompy cieplnej, obliczając jej ogólną wydajność w określonym sezonie i dzieląc to przez roczne zużycie energii potrzebnej do pracy pompy cieplnej). W skrócie, oznacza to, że za każdy kilowat energii zużytej do pracy pompy cieplnej, w zamian otrzymuje się ponad 4 kilowaty energii dostarczanej do systemu grzewczego.

Aby zobaczyć dane dotyczące wydajności pomp ciepła Grant, pobierz kartę katalogową tutaj.

  1. ZRÓWNOWAŻONE ROZWIĄZANIE GRZEWCZE

Urządzenie ciepłej pompy powietrza nie spala paliw kopalnych i używa tylko elektryczności. Z coraz większą częścią produkcji energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii produkowanej obecnie za pomocą źródeł odnawialnych, pompa cieplna jest lepszym wyborem dla środowiska niż kotły gazowe.

  1. NISKIE KOSZTY UTRZYMANIA I PRZYJAZNE DLA UŻYTKOWNIKA

Ciepłe pompy Grant są przyjazne dla użytkownika, są łatwe w obsłudze i proste w utrzymaniu. Kiedy instalator instaluje i uruchamia pompę cieplną, ustawia podstawowe parametry systemu, dzięki czemu użytkownik końcowy ma minimalny kontakt z kontrolami. Następnie właściciel domu może dostosować swoje pożądane temperatury pomieszczeń za pomocą sterowników stron trzecich, które mogą być obsługiwane przez aplikacje, i mogą cieszyć się swoim systemem odnawialnym. Jedyną rzeczą do zapamiętania jest umówienie się na coroczne przeglądy pompy cieplnej.

Wady i uwagi dotyczące ciepłych pomp:

  1. ZWIĘKSZONY POBRÓR ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Jak wspomniano powyżej, ciepłe pompy potrzebują energii elektrycznej, aby działać, więc jeśli zainstalujesz ciepłą pompę, prawdopodobnie zauważysz wzrost zużycia energii elektrycznej. Zaleca się, aby właściciele domów skontaktowali się ze swoim dostawcą energii, aby sprawdzić, czy dostępna jest taryfa na energię elektryczną dla pomp ciepła, która może być tańszą i bardziej odpowiednią taryfą dla systemu grzewczego opartego na energii elektrycznej.

  1. MOŻE BYĆ KONIECZNA INSTALACJA NOWYCH GRZEJNIKÓW

Terminem, który często słyszysz w przypadku ciepłych pomp, jest „niskotemperaturowy system”. W przeciwieństwie do kotłów, które są systemami wysokotemperaturowymi, pompa ciepła działa przy niższej temperaturze przepływu, więc aby zapewnić, że to ciepło można efektywnie przekształcić w przestrzeń wewnątrz domu, potrzebna jest wystarczająca powierzchnia emitera ciepła, dlatego tak ważne jest prawidłowe określenie rozmiarów emitterów ciepła. Nie zawsze jest możliwe użycie istniejących grzejników z nową pompą ciepła, ponieważ większe grzejniki lub system ogrzewania podłogowego mogą być lepiej dostosowane.

  1. WIĘCEJ PRZYGOTOWAŃ POTRZEBNYCH DO ZAPROJEKTOWANIA SYSTEMU

W porównaniu do tradycyjnych wymian kotłów, instalacja pompy cieplnej wymaga znacznie więcej planowania i przygotowania. Projekt systemu musi zostać dokładnie przemyślany, z dokładnym obliczeniem strat ciepła w nieruchomości, aby upewnić się, że jest odpowiednio ocieplona, a także poprawną oceną wymaganego wyjścia pompy cieplnej i odpowiednim określeniem wybranych emitterów ciepła.

Zapewnienie, że twoja nieruchomość jest dobrze ocieplona, jest kluczowe dla skutecznej pracy pompy cieplnej. Zalecamy jako minimum sprawdzenie izolacji poddasza, ściany przegrodowej i okien. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszym blogu – jak przygotować swoje mieszkanie pod pompę ciepła.

Ważne jest, aby nie pomijać etapu projektowania, aby zapewnić, że zainstalowany system jest odpowiedni do skutecznego i efektywnego zaspokojenia zapotrzebowania na ciepło w nieruchomości.

Jeśli jednostka jest zainstalowana poprawnie, z zachowaniem wszystkich zaleceń i zakazów, które są szczegółowo opisane w naszym katalogu pomp ciepła, to pompa ciepła dostarczy lat niezawodnego, zrównoważonego ogrzewania domu.

Właściciele domów powinni być dobrze poinformowani na temat pomp ciepła, więc jeśli jesteś zainteresowany nauką więcej na temat tej technologii odnawialnej, odwiedź naszą Knowledge Hub.

Jeśli jesteś zainteresowany nauką więcej na temat pomp ciepła powietrza, może zainteresuje cię wysłuchanie naszego podcastu Net Zero Heating Show. Podcast jest skierowany do instalatorów i specjalistów ds. ogrzewania, ale właściciele domów, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat tej technologii odnawialnej, także znajdą go interesującym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *