Jak działa pompa ciepła

Profesjonalne doradztwo, doskonała współpraca i perfekcyjne wykonanie instalacji.

POMPA CIEPŁA

Pompa ciepła staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem każdego roku. W zależności od typu wykorzystuje ciepło zgromadzone w powietrzu, wodzie lub ziemi.

Jest to jedno z najbardziej ekonomicznych, skutecznych i ekologicznych sposobów uzyskiwania ciepłej wody i ogrzewania domu.

Myślisz o ogrzewaniu swojego budynku i wody za pomocą pompy ciepła? Dowiedz się więcej o rodzajach pomp ciepła, ich zastosowaniach i wymaganiach, które muszą być spełnione, aby instalacja działała poprawnie.

JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA

RODZAJE POMP CIEPŁA

Pompy ciepła są podzielone według źródła, z którego pobierane jest ciepło.

Wyróżniamy:

  • pompę powietrza (pobierającą ciepło z powietrza),
  • pompę gruntową (pobierającą ciepło z ziemi),
  • pompę wodną (pobierającą ciepło z wody). 

POWIETRZNA POMPA CIEPŁA

Jej popularność rośnie, ponieważ nie wymaga wysokich kosztów początkowych.

Są ekologiczne, bezpieczne i oszczędzają energię.

Źródłem ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz. Dzieli się na typ powietrze-powietrze (transport ciepła wewnątrz) i powietrze-woda (ciepło transportowane do obiegu grzewczego i zbiornika na ciepłą wodę).

Pompę powietrzną można stosować we wszystkich warunkach. W tym przypadku jednak konieczne jest wyposażenie nieruchomości w inne dodatkowe źródło ogrzewania, które będzie wspierać pracę pompy lub zastępować ją w okresie największych różnic temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.

Zaleca się łączenie takiej pompy ciepła z niskotemperaturowymi systemami, np. ogrzewaniem podłogowym. 

POMPA GRUNTOWA

Jest to bardzo często stosowane w Polsce i ma największy udział w nowo budowanych instalacjach.

Źródłem ciepła jest grunt. Może być wykorzystywany zarówno do dostarczania ciepła do obiegu grzewczego, jak i do zbiornika na ciepłą wodę.

Jej zaletami są wysoka efektywność działania, co sprawia, że pompa jest jedynym źródłem ogrzewania nieruchomości. Wadą jest to, że przy użyciu poziomego wymiennika ciepła powierzchnia działki musi być duża.

Z kolei przy użyciu sond pionowych konieczne jest dość głębokie wiercenie, sięgające 100 metrów. Jest również charakteryzowana wysoką efektywnością energetyczną, nawet wyższą niż pompy gruntowe.

POMPA WODNA

Podstawowym warunkiem instalacji tego typu pompy ciepła jest dostęp do rzeki, jeziora lub stawu. W przypadku braku dostępu do otwartego źródła można znaleźć inne rozwiązanie. Wystarczy wykopać dwa studnie cieplne. Rozwiązanie to będzie droższe, ale ma prawo do życia.

Biorąc pod uwagę zasady działania pompy ciepła, można stwierdzić, że system wykorzystujący pompę ciepła wodną dostarcza ciepło do budynku tak efektywnie, jak to tylko możliwe.

Zaletami są brak konieczności konserwacji przez użytkownika, niskie koszty eksploatacji w porównaniu do innych źródeł ciepła, stała temperatura gruntu zapewnia stabilne warunki pracy pompy.

Może to być jedyny źródłem ogrzewania domu. Problemem są wysokie koszty inwestycji.

Zewnętrznym źródłem energii dla pompy może być prąd elektryczny, olej lub gaz

WYGODA I KOMFORT

W twojej nieobecności urządzenia będą stale dbać o to, żeby w domu panowała odpowiednia temperatura, a chwilę przed twoim powrotem możesz ustawić idealną temperaturę na twój powrót.

jak działamy
jak działamy

Podczas bezpłatnej konsultacji nasz doradca przygotuje ofertę, a także wyceni instalację.

Po podpisaniu umowy na wykonanie montażu pomożemy w uzyskaniu korzystnego finansowania.

Nasza doświadczona ekipa wykona profesjonalny montaż Twojej instalacji.

Opieka i indywidualne podejście na każdym etapie realizacji procesu.